Przed Sesją - Czyli co warto wiedzieć

w tym poście znajdziecie parę cennych informacji w jaki sposób przygotować się do sesji z udziałem dzieci. Co zrobić, by zapewnić dziecku komfort, zapobiec stresowi i cieszyć się w efekcie pięknymi, jedynymi w swoim rodzaju zdjęciami.

Podział sesji:

Noworodki Niemowlęta Roczniaki Rodzice
Noworodkowe
Sesje fotograficzne stają się coraz popularniejsze i bardzo dobrze, bo stanowią wspaniałą i niepowtarzalną pamiątkę pierwszych dni życia naszych ukochanych dzieci. Ze względów bezpieczeństwa dobrze jest powierzyć taką sesję doświadczonemu fotografowi, który nie zrobi dziecku i wie jak bezpiecznie postępować z maluszkami.
Jeśli jesteście zdecydowani na zrobienie zdjęć swojej pociechy w naszym zakładzie skontaktujcie się zatem z nami jeszcze przed porodem, byśmy mogłi wstępnie wpisać termin do kalendarza. Może się bowiem okazać, że trudno będzie mi znaleźć czas z dnia na dzień. Najlepszy czas na wykonanie sesji noworodkowej to 5-14 dzień życia dziecka. Wtedy właśnie maluszki najgłębiej śpią, ich ciałka są bardzo elastyczne i najładniej poddają się układaniu. Nie bez znaczenia jest też tzw. trądzik niemowlęcy, który pojawia się u większości noworodków właśnie po około drugim tygodniu życia. Oczywiście w przypadku wcześniaków (a także bliźniąt) termin ten może, a czasami nawet powinien, ulec przesunięciu.
Sesje noworodkowe najczęściej odbywają się w moim domowym studio. Wszystkie niezbędne akcesoria, które wykorzystuję w trakcie sesji są zawsze przygotowane do waszej dyspozycji. W trakcie sesji z noworodkami i niemowlętami wykorzystuję wyłącznie światło dzienne (lub zastane w zależnosci od panujących warunków).
Najistotniejszym kryterium komfortu noworodka jest temperatura pomieszczenia, w którym będzie odbywać się sesja. Jeśli będzie za chłodno, dziecko na pewno nie zaśnie tak głęboko, jakbyśmy sobie tego życzyli i nie będzie chciało „współpracować”. W trakcie sesji ogrzewam pokój farelką, a dodatkowo ogrzewam jeszcze miejsca, na które położę Wasze Maleństwo. Przed sesją dziecko powinno zostać przewinięte i nakarmione. Nie ubierajcie go w żadne ubranka, wystarczy pieluszka (nawet nie musicie jej zapinać) i owinięcie w ciepły kocyk. Maluch i tak będzie przebierany kilkukrotnie, nie ma sensu już na początku męczyć go rozbieraniem :-).
Nie przejmujcie się, jeśli Waszemu Maleństwu zdarzy się „wypadek” bez pieluszki. To zupełnie normalne i naturalne. Zdarza się to praktycznie na każdej sesji. Wszystkie akcesoria, z których korzystamy są prane.Niemowlęta
W przypadku sesji niemowlęcych, dostosowujemy godzinę zdjęć do rytmu dnia maluszka. Najlepiej, by był świeżo po przebudzeniu, wypoczęty i najedzony. Przewinięty i wycałowany. Jednym słowem szczęśliwy i zadowolony z życia. Z naszego doświadczenia wiemy, że najlepszą porą na sesje z udziałem dzieci są godziny przedpołudniowe, ponieważ dziecko jest jeszcze zrelaksowane i nieprzeładowane wydarzeniami całego dnia.
Sesje niemowlęce odbywają się zazwyczaj w studio, dlatego niezwykle ważne jest, by dać dziecku czas na oswojenie się z nieznanym sobie miejscem. Tu również obowiązuje zasada braku innych planów i pośpiechu, bo radary dzieci są czulsze niż myślimy :-). Oczywiście w sezonie wiosenno - letnim polecam plenery (dzieci czują się swobodniej).
Jeśli chodzi o ubranka i wszelkiego rodzaju akcesoria, to mamy ich sporą kolekcję. Ale mimo to poproszę Was byście przygotowali trochę ubranek z garderoby dziecka. Zapewni to unikalność stylizacji. Pamiętajcie, że na zdjęciach najlepiej wychodzą stonowane, spokojne kolory. Bardzo wdzięcznym, uniwersalnym kolorem jest na przykład biel. Ubranka powinny być bez napisów i krzykliwych grafik, chyba że są one częścią pomysłu na zdjęcie.
Warto też zabrać ze sobą ukochaną zabawkę maluszka, pluszaka, kocyk lub inną rzecz, która zwykle przyciąga jego uwagę. Można też nagrać w telefonie jego ulubioną piosenkę. Acha, i nie zapomnijcie mleczka (lub innego jedzenia), pieluszek na zmianę i smoczka, jeśli maluszek go używa.
W trakcie sesji bądźcie cierpliwi, śmiejcie się do małego modela, obsypujcie pieszczotami i emanujcie samymi pozytywnymi emocjami, wygłupiajcie :-). Niemowlęta odpowiadają na uśmiech i są najszczęśliwsze wtedy, gdy widzą szczęśliwych i uśmiechniętych rodziców.

Roczniaki i starszaki
Niepowtarzalnym i wyjątkowym prezentem na pierwsze urodziny może być sesja zdjęciowa. Coraz częściej zdarza się, że dwie, trzy osoby, zamiast kupować dziecku setną zabawkę, robią wspólny prezent i nabywają bon ( klik ) na przykład na sesję roczkową :-).
Sesja starszaków rządzi się podobnymi prawami, jak sesja niemowlęca. Przede wszystkim, szkrab powinien być wypoczęty, po swojej zwyczajowej drzemce. Najedzony i napojony :-). Pamiętajcie że fotografujemy dzieci i należy się przygotować na sporą dawkę spontaniczności i nieprzewidywalności, tzn, że Wasz maluch na pewno nie będzie wykonywał wszystkich poleceń zgodnie z naszymi oczekiwaniami (może nawet żadnych ;). Ale nie oznacza to absolutnie, że sesja będzie nieudana. Jadąc na sesję, warto ubrać go w ciuszki nie wymagające, tak nielubianego przez dzieci, przeciskania przez główkę, żeby już na początku nie zdenerwować naszej gwiazdy. Ubranka, które ze sobą zabierzecie, powinny być w spokojnych, stonowanych kolorach (biel, pastele), bez kropek, pasków, napisów, itp. (chyba, że ma to nieść jakieś przesłanie). Najlepiej wziąć ich ze sobą więcej byśmy wspólnie dobrali odpowiednią stylizację.
Nie zapominamy oczywiście o ukochanym misiu, zapasowych pieluszkach, jedzeniu i piciu. Nie spieszymy się, nie denerwujemy i jak najwięcej uśmiechamy. Sesje ze starszakami trwają krócej, niż sesje noworodkowe. Zwykle po półtorej, maks dwóch godzinach dzieci odmawiają dalszej współpracy :-). W trakcie sesji robimy przerwy, pozawalamy na szaleństwa, zabawy, tak by dziecko nie czuło się do niczego przymuszane.
Warto przy tym pamiętać, że sesje z rocznymi maluszkami i dziećmi starszymi są dużo bardziej „mobilne” :-). Modele biegają, bawią się i notorycznie uciekają z planu, dlatego jeśli tylko jest to możliwe, warto zrobić im sesję plenerową. W plenerze łatwiej ogarnąć uciekające i wygłupiające się Maluchy :)

Rodzice
Sesja fotograficzna z maleństwem w roli głównej jest wspaniałą pamiątką dla rodziców. Jeśli jednak chcecie, by była bezcenną, jedyną w swoim rodzaju pamiątką także dla Waszego dziecka, zróbcie sobie wspólną sesję rodzinną.
Dajcie dziecku szansę ujrzenia Waszej czułości i miłości z czasów, których nie ma możliwości pamiętać. Pokażcie mu, jak wtedy wyglądaliście i jak byliście szczęśliwi, gdy pojawiło się na świecie. Uważam, że naprawdę warto i gorąco Was do tego zachęcam. Mi osobiście bardzo brakuje zdjęć z rodzicami, gdy byłam dzieckiem.
Jeśli zdecydujecie się na wspólne ujęcia, musicie pomyśleć o swoim wyglądzie. Jak się ubrać? Przede wszystkim spójnie. W waszym przypadku również obowiązuje zasada jednolitych, stonowanych kolorów ubrań, bez krzykliwych grafik, bądź napisów. Świetnym pomysłem jest na przykład klasyczny zestaw - biała koszula (bądź T-shirt) i jeansy.

0 komentarze: